Dobrý maklér vám hovorí veci, ktoré nechcete počuť

Prejsť na článok

Predať byt alebo dom v časoch, kedy dopyt prevyšoval ponuku, prišlo mnohým jednoduché. No situácia sa pomaly mení a v ponuke začína byť viac voľných nehnuteľností ako si trh pýta. Mnohí preto zvažujú využiť pomoc realitnej kancelárie. Ako však nájsť makléra, ktorý s predajom naozaj pohne? To vám prezradí Ing. Milan Fedors, riaditeľom našej  finančno-realitnej agentúry Fedors Group.

 

Čo je najväčšou chybou pri predaji nehnuteľnosti?

To, že si predávajúci myslí, že čím viac realitných kancelárií do predaja zapojí, tým výhodnejšie predá. A to je najväčší omyl. Fígeľ je totiž v tom, že  ak medzi sebou súťaží o províziu viac kancelárií, maklér musí byť prvý, kto privedie kupujúceho. Akéhokoľvek. A práve tomu “jeho” záujemcovi o kúpu sa všemožne snaží danú nehnuteľnosť predať. Aj na úkor záujmov predávajúceho. Maklér teda pracuje pre záujemcu o kúpu. Ale to ste predsa nechceli, však? Veď vy ste sa obrátili na realitnú kanceláriu. Vy potrebujete, aby maklér hájil vaše záujmy, záujmy predávajúceho. Aby našiel toho, kto dá viac. Aby kupujúceho preveril. Aby dal vašu nehnuteľnosť na trh v tom správnom čase, kedy za ňu môžete získať maximum. Aby vám pomohol odprezentovať váš byt alebo dom v tom najlepšom svetle. Aby mohol investovať do marketingu. Aby všetko nastavil tak, že vy vlastne ani nebudete vedieť, že nejakú nehnuteľnosť predávate. Na tomto princípe je založený  model exkluzívnej spolupráce s realitnou kanceláriou.

 

Neplatí teda, že čím viac realitných kancelárií má nehnuteľnosť v ponuke, tým viac ľudí inzerát uvidí?

Neplatí. Ľudia na portáloch filtrujú vyhľadávané nehnuteľnosti podľa svojich požiadaviek, takže keď bude mať byt v ponuke desať realitiek, ponuku uvidí ten istý počet ľudí, ale v desiatich rôznych inzerátoch. Pomôže vám 10 rovnakých inzerátov predať? Nie, pretože záujemca za tým vidí nielen nedôveryhodnosť predajcov, ale aj vaše zúfalstvo s tým, že byt neviete predať. Povie si: ak daný byt predáva 10 realitiek a stále nie je predaný, musí tam byť nejaký zádrhel. A na problematickú nehnuteľnosť kupujúci nezavolá. Navyše, po pár dňoch bude váš inzerát už okukaný a nik ani neklikne. A často sa stáva aj to, že v inzerátoch na tú istú nehnuteľnosť je rozdielna cena, častokrát sa nezhodujú ani základné informácie (napríklad to, aký je byt veľký, na akom podlaží sa nachádza, ...) a o kvalite fotografií a úrovni popisov radšej pomlčím. Záujemca by možno aj klikol – ale ktorá verzia inzerátu je tá správna? Tak ostáva zmätený a na ponuku sa ani neozve. Takto sa bežne z dobre predajných nehnuteľností stávajú „ležiaky“.

 

No dobre, ale ako si mám teda vybrať toho jediného správneho makléra? Rozoznám ako laik dobrého makléra od toho zlého?

Ak s vami maklér vo všetkom súhlasí, asi nebude veľký profík. Ruku na srdce – ako môžete vy sám vedieť lepšie, čo všetko treba spraviť pre čo najvýhodnejši predaj nehnuteľnosti? A ak to naozaj tak dobre viete, prečo teda už pol roka neviete predať ten svoj byt, aj keď ho inzerujete na viacerých portáloch? Dobrý maklér vám hovorí veci, ktoré nechcete počuť.

 

Aké veci ako predávajúci bytu neradi počúvame?

Napríklad že vaša predstava o predajnej cene je premrštená či príliš nízka. Alebo že bude výhodnejšie s predajom počkať pár týždňov. Alebo že je nehnuteľnosť v danom stave a za podmienok, ktoré kladiete, nepredajná. Ale dobrý maklér vám toto všetko vie odargumentovať. Vie vám navrhnúť riešenia predaja. Nastaví vám reálnu predajnú cenu. Vie, ako maximalizovať cenu, ktorú predávajúci za byt bude ochotný zaplatiť. Nečaká, kým náhodou niekto zavolá na inzerát, postará sa, aby záujem nebol náhodný. Nespolieha sa len na silu inzerátu na portáloch. Zapojí do predaja vašej nehnuteľnosti celý svoj tím spolupracovníkov – od špecialistov na marketing realitného trhu, cez právnikov, hypošpecialistov, fotografov, špecialistov na interiérový dizajn, ... Zbaví vás starostí s vybavovaním papierovačiek na katastri, pri prehlasovaní energií,... je toho veľa, čo dobrý maklér pre vás môže spraviť. Vzťah s klientom a práca totiž pre neho nekončí nájdením kupujúceho a zaplatením provízie.

 

Ako si overím makléra ešte skôr, ako mu zverím predaj svojho bytu?  

Ak sa budete rozhodovať pre konkrétneho makléra, pozrite si jeho aktuálne ponuky na webovej stránke realitnej kancelárie. Ak sa vám pozdáva spôsob prezentácie nehnuteľností v ponuke, sú pútavé fotky, nájdete dosť obsiahly popis, skrátka, máte jasný prehľad o nehnuteľnosti, môžete usúdiť, že maklér vie, čo, komu a ako predáva. Ak sa vám ten jeho spôsob páči, nebojte sa ho osloviť s ponukou na spoluprácu. Dobrý maklér nemá vo svojom portfóliu veľa ponúk. Má ich len toľko, aby sa každej z nich vedel dostatočne a naplno denne venovať. Koľko to je? Skúsenosti nám hovoria, že správne číslo je okolo 10 ponúk. Ak nájdete makléra, ktorý má v ponuke 30, 40 či dokonca 50 nehnuteľností, rýchlo preč. Ten totiž pravdepodobne ani nevie, čo všetko predáva. A ako vám potom môže pomôcť?

 

 (rozhovor bol publikovaný aj v magazíne CafeNews, https://cafenews.sk/dobry-makler-vam-hovori-veci-ktore-nechcete-pocut/)

02.05.2019

Nepremeškajte top ponuky

Získajte najnovšie správy a zaujímavé ponuky a nehnuteľnosti

Táto stránka používa súbory cookies, ktoré nám umožňujú identifikovať zlepšenia našich služieb. Viac informácií