Ako reálne ohodnotiť svoju nehnuteľnosť

Prejsť na článok

Predávate? V tom prípade je jasné, že chcete predať svoju nehnuteľnosť za čo najvyššiu cenu. Otázkou je, ako sak nej dopracujete. Ponúkame vám niekoľko možností a spolu zistíme, že ani nastavenie ceny nehnuteľnosti nie je čierno – biele. 


Ceny na internete 
Úplne prvá vec, ktorú väčšina z nás urobí je, že začne prehľadávať realitné portály a podľa toho si urobí obrázok o cenách. Nuž, je to spôsob, ale veľmi vratký. Ceny v ponukách totiž odrážajú iba to, za akú sumu by si majitelia želali nehnuteľnosť predať a vôbec to neznamená, že ju za takú cenu aj predajú. Veľmi ľahko sa vám môže stať, že získate nereálnu predstavu o možnej cene vašej nehnuteľnosti. 

Nepredám za menej ako sused 
Ak vaši susedia predali ten istý byt ale na inom poschodí za určitú sumu, neznamená to, že za rovnakú cenu ho predáte aj vy. Napriek tomu, že ste po rekonštrukcii tak ako oni, že ho máte rovnako svetlý a bytový dom je zateplený. Možno mali to šťastie, že sa kupujúci ponáhľal a ich byt bol v tom čase najvyhovujúcejší. Alebo sa vaši susedia pri rekonštrukcii trafili rovno do vkusu kupujúcich. Vám sa naopak môže pokojne stať, že sa v okolí bude vyskytovať viac podobných bytov na predaj a to sa odrazí aj na cene, ktorá je v týchto prípadoch rozhodujúca. 

Posudok znalca 
V tomto prípade máte veľkú šancu stretnúť sa s realitou. Bez emócií a žiadnych Ale…Bude vás to stáť približne 200 eur, závisí to od toho, či predávate dom, byt, chalupu alebo záhradu. Tak isto sa cena odvíja od miesta predaja. V hlavnom meste je cena vyššia ako vo Veľkom Krtíši, rozdiely však nie sú výrazné. Znalci postupujú podľa tabuliek, zákonov a zohľadňujú aj aktuálnu situáciu na trhu. Ak však potrebujete predať vašu nehnuteľnosť rýchlo a podobných ponúk bude viac, je veľmi reálne, že budete musieť cenu trošku znížiť. 

Banka 
Toto sa vám môže stať napríklad pri refinancovaní hypotéky. Niekedy sa dočkáte, väčšinou nepríjemného, prekvapenia aj zo strany samotnej banky, pretože síce vyžaduje nový znalecký posudok, ale cenu neakceptuje v plnej miere. Oddelenie, v ktorom nehnuteľnosť ohodnotia aj interne, zníži cenu vašej nehnuteľnosti. Nejde o veľmi dramatické sumy, ale pri refinancovaní ide predsa o každé euro a najmä o to, koľko percentná tá hypotéka bude. Pri nižších percentách môžete počítať s výhodnejším úrokom a nižšou splátkou. Nič sa nedá robiť, banka, ktorá refinancuje vašu hypotéku je „viac“ ako znalec. 

Realitný maklér 
Ak, tak by to mal byť skúsený realitný maklér. Len ten totiž vie skĺbiť vaše očakávania, situáciu na trhu a navrhne cenu, ktorá je reálna. Pokiaľ sú vaše očakávania prehnané, upozorní vás na to. Jeho cieľom je predať vašu nehnuteľnosť k vašej spokojnosti, určite nie „podliezť cenu“ len preto, aby ju predal za akúkoľvek sumu. Vie, že aj vaše referencie mu umožnia byť úspešným vo svojom povolaní. 

Ak si neviete rady, príďte k nám. Pokojne aj vyzbrojení informáciami z realitných portálov. Sme tím profesionálov a určite nájdeme spoločnú reč. Aj v otázke ceny nehnuteľnosti, ktorú chcete predať. Medzi službami, ktoré poskytujeme je aj vypracovanie analýzy ceny nehnuteľnosti na trhu.

01.10.2018

Nepremeškajte top ponuky

Získajte najnovšie správy a zaujímavé ponuky a nehnuteľnosti

Táto stránka používa súbory cookies, ktoré nám umožňujú identifikovať zlepšenia našich služieb. Viac informácií